منوی اصلی
مهندسی مکانیک و هوافضا
www.Aeros.ir
 • حسین اتحادی پنجشنبه 18 آبان 1396 03:22 ق.ظ نظرات ()

   • تعریف فشار

  فشار به صورت مقدار نیروی وارد شده به واحد سطح تعریف می شود. در بسیاری از کاربردها (همانند اندازه گیری فشار سیالات )، بهتر است برای توصیف حرکت، به جای نیرو، از فشار استفاده شود. به عنوان مثال، برای روشن تر شدن موضوع ، می توان به بُرِش یک سیب توسط چاقو اشاره کرد. بدلیل آنکه نوک چاقو دارای سطح مقطع کوچکی است بنابراین فشار در نوک چاقو بالاست و میتواند پوست سیب را، به راحتی برش دهد ولی کناره های چاقو که دارای سطح مقطع به مراتب بزرگتر از نوک چاقو هستند، نمی توانند سیب را برش دهند.

  ارتباط فشار با نیرو و سطح مقطع اعمال نیرو
  ارتباط فشار با نیرو و سطح مقطع اعمال نیرو – برگرفته از سایت “http://www.aaronswansonpt.com/”

   

  • واحد های فشار

  فشار در سیستم های اندازه گیری مختلف، دارای واحدهای متفاوتی است اما رایج ترین آن در سیستم SI، پاسکال، ودر سیستم انگلیسی psi می باشد. واحد پاسکال[۲] در واقع همان    N/m2 (مترمربع/نیوتن) می باشد وهمچنین psi نیز برابر ib/in2 (اینچ مربع/پوند) می باشد. در جدول زیر واحدهای رایج در مبحث فشار آورده شده است :

  پوند براینچ مربع (ib/in2 و psi)

  این واحد بیشتر در آمریکا استفاده می شود. فشار اتمسفر چیزی در حدود ۱۴٫۷ psi می باشد، به این معنی که وزن ستونی از هوا با سطح مقطع ۱ اینچ مربع ، که در اثر وجود اتمسفر جابه جا می شود برابر ۱۴٫۷ پوند است.

  اتمسفر(Atm)

  فشار اتمسفر یا همان محیط

  تور[۳](Torr)

  این واحد براساس بارومتری که توریسلی فیزیکدان ایتالیایی ساخت، استفاده می شود . یک اتمسفر فشار باعث می شود که جیوه در داخل بارومتر مقدار ۷۶۰ میلی متر بالارود . این واحد در اندازه گیری فشارخون کاربرد زیادی دارد:

  ۷۶۰torr =atm 1

  بار[۴](bar)

  یک بار تقریبا برابر یک اتمسفر است :

  Pas  ۱۰۰۰۰۰ =  bar 1

  پاسکال (pas)

  این واحد ، واحد به کاررفته در سیستم si می باشد و   یک پاسکال مقدار ۱ نیوتن نیروی اعمال شده به ۱ متر مربع می باشد :

  Pascal  ۱۰۱۳۲۵ = atm 1

   

   به ادامه مطلب مراجعه کنید
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 18 آبان 1396 03:29 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • حسین اتحادی سه شنبه 16 آبان 1396 12:13 ق.ظ نظرات ()
  اژکتور یا اجکتور (ejector)، اداکتور (eductor)، انژکتور (injector)، اجکتور جت پمپ (eductor-jet pump) یا ترموکمپرسور(thermocompressor) دستگاهی است که گازها و بخارهای غیر قابل چگالش را از یک سیستم خلاء (vacuum system) خارج کرده و آن ها را برای تخلیه در یک محیط با فشار بالاتر متراکم می نماید. 

   
  آخرین ویرایش: سه شنبه 16 آبان 1396 12:15 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic