حسین اتحادی جمعه 12 شهریور 1389 01:51 ب.ظ نظرات ()

سلام . نمیدونم به کسایی که دانشگاه سمنان قبول شدند تبریک بگم یا تسلیت . ولی به هر اتفاقیه که افتاده . کاریش نمیشه کرد !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

هر سال یه عده ای دانشگاه سمنان قبول میشن . جالبه همشون بدشانسی آوردند. چون به گفته ی خودشون اگه بدشانسی نمی آوردند صددرصد امیر کبیر یا حداقل علم و صنعت قبول میشدند . بگذریم !! 

این مطالب رو واسه کسایی گذاشتم که امسال اینجا قبول شدن یا میخوان بشن 

www.semnan-mechanic.tk

دانشگا سمنان به روایت خودم : 

دانشگاه سمنان از نظر بنده نه دانشگاه خوبیه نه دانشگاه بد. البته به نظر خودم تو ایران دانشگاه خوب نداریم . ولی اگه خواسته باشیم منصفانه فک کنیم دانشگاه سمنان واقعا از دانشگاه های بزرگ کشور ( صنعتی شریف - تهران - فردوسی مشهد - امیر کبیر - علم و صنعت - تبریز - صنعتی اصفهان و .. ) عقبتره و خیلی با اونها فاصله داره . ولی میون دانشگاه های شهرستانیه دیگه جایگاه تقریبا خوبی داره . این که امسال مسابقات پل ماکارونی یا مسابقات المپیاد ورزشی دختران تو دانشگان سمنان برگزار میشه اتفاقی نیست . 

خوشبختانه دانشگاه با مدریت موفق دکتر خیرالدین به سرعت در حال پیشرفته . البته اگه همین پیشرفت در زمینه ی جذب استاد اتفاق میفتاد خیلی بهتر بود . ولی در مجموع اگه اینجا قبول شدید ناراحت نباشید . اینجا اونقدا هم بد نیست . خودتون اول مهر میاین و میبینین . 

دانشگاه سمنان به روایت ویکی پدیا : 


دانشگاه سمنان
تأسیس ۱۳۵۳
نوع دولتی - سراسری
بنیانگذار مهندس آریانپور
رئیس دکتر علی خیرالدین
معاون آموزشی دکتر رحمان بهمنی سنگسری
معاون دانشجویی دکتر محمد حسن یوسفی
معاون پژوهشی دکتر فرامرز هرمزی
هیأت علمی 349 نفر
201 نفر تمام وقت
۱۴۸ نفر حق‌التدریس
کارمندان 315 نفر
دانشجویان 11000 نفر
کاردانی =۲ رشته
کارشناسی = 58 رشته
کارشناسی ارشد =55 رشته
دکترا =۲۰ رشته
مکان سمنان
نام مستعار مجتمع آموزش عالی سمنان (نام سابق)
وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

وب‌گاه

www.semnan.ac.irدانشگاه سمنان، دانشگاهی در شهر سمنان ایران است.

این دانشگاه در آینده به یک شهرک دانشگاهی مبدل خواهد شد. دانشگاه سمنان در سالهای اخیر رشد چشمگیری در استانداردهای علمی و پژوهشی داشته و همچنین تعداد دانشجویان آن رشد زیادی داشته است. فضای دانشگاه نیز به سرعت رو به گسترش است و ساخت و ساز دانشکده های جدید و خوابگاهها ادامه دارند.

برای خواندن ادامه ی متن روی ادامه ی مطلب کلیک کنید 


تاریخچه دانشگاه سمنان


از زمانی که اولین مرکز آموزش عالی در شهر سمنان فعالیت خود را آغاز کرد بیش از 35 سال می گذرد. "مدرسه عالی تکنولوژی سمنان" بعنوان اولین مرکز آموزش عالی در سال 1353 در سمنان بنا شد. این مرکز آموزش عالی بصورت هیات امنایی ، با زیربایی بالغ بر 5000 متر مربع در 7 رشته کاردانی با 580 دانشجو فعالیت خود را آغاز کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی با گسترش فعالیتهای آموزشی در دو رشته "کارشناسی الکترونیک و عمران" در سال 1367 به "مجتمع آموزش عالی سمنان" تبدیل شد و نهایتا این مجتمع با گسترش ملموس و چشمگیر فعالیتهای خود از جمله افتتاح دانشکده های مهندسی ، تربیت دبیر و دامپزشکی به "دانشگاه سمنان" ارتقا یافت.

در حال حاضر دانشگاه سمنان با دو پردیس فنی و علوم انسانی ، با داشتن 13 دانشکده و 2 آموزشکده ، یک پژوهشکده ، 5 گروه پژوهشی ، یک پارک علم و فناوری ، مرکز رشد واحدهای فناور و با داشتن بیش از 200 عضو هیات علمی ثابت ، دارای بیش از 11000 دانشجو در 20 رشته دکتری ، 55 رشته کارشناسی ارشد و 60 رشته در مقطع کارشناسی است.


دانشکده‌ها:

دانشکده علوم پایه که خود شامل دانشکده ی فیزیک - دانشکده ی شیمی - دانشکده ی ریاضی - و دانشکده ی آمار در 4 ساختمان مجزا میباشد . 

دانشکده علوم انسانی

دانشکده اقتصاد و مدیریت

دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی

دانشکده دامپزشکی

دانشکده کویرشناسی

دانشکده گردشگری

دانشکده هنر

دانشکده مهندسی مواد و مکانیک و صنایع

دانشکده برق و کامپیوتر

دانشکده مهندسی عمران

دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز

آموزشکده دامپزشکی


در راستای سند چشم انداز 20 ساله، توسعه استان و جهت گیری های آمایش سرزمین و با توجه به ویژگیهای استان سمنان،اصلی ترین مأموریت و وظیفه در سند توسعه استان، توسعه پژوهش و آموزش عالی است. 

در این راستا «شورای هم اندیشی روسای دانشگاه های استان » تشكیل شد كه دبیرخانه ان در دانشگاه سمنان می باشد.اهداف این شورا، توسعه متناسب دانشگاه ها با توجه به نیازها و شرایط استان و همكاری و هم افزایی نقش دانشگاه ها در توسعه استان است.

در حال حاضر دانشگاه سمنان:
•بادو پردیس فنی و علوم انسانی ، با داشتن 16 دانشكده و 
2 آموزشكده ، یك پژوهشكده ، 5 گروه پژوهشی ، یك پارك علم و فناوری ، مركز رشد واحدهای فناور و با داشتن بیش از210 عضو هیأت علمی ثابت ، دارای بیش از 11000 دانشجو است .

شایان ذكر است دانشگاه سمنان:بزرگترین دانشگاه منتخب و مادر، در استانمی باشد كه: 
 متولی نظارت و ارزیابی مراكز آموزش عالی استان است .

دبیرخانه شورای هم اندیشی روسای دانشگاههای استان و ستاد پژوهش استان در دانشگاه سمنان مستقر است . 
همچنین:
•هیأت امناء و هیأت ممیزه دانشگاههای منطقه البرز جنوبی در دانشگاه سمنان می باشد . 

این دانشگاه به عنوان متولی كمیسیون موارد خاص استان فعالیت دارد .

پیشرفت های دانشگاه سمنان : 

•رشد 152 درصدی دانشجویان دانشگاه در مقطع كارشناسی ، 

• 3 برابر شدن تعداد دانشجویان مقطع كارشناسی ارشد و 
•10 برابر شدن تعداد دانشجویان دكتری در بازه زمانی 1384 الی
1388 ،
•رشد 120 درصدی تعداد دانشجویان دانشگاه
• رسیدن تعداد دانشجویان از 4820 در سال 84 به 10059نفر در
سال 88 .

•ایجاد دانشکده گردشگری و دانشکده کویر شناسی برای اولین بار در سطح کشور دردانشگاه  سمنان


دانشگاه سمنان با داشتن :
110 دانشجوی دكتری و 
1700دانشجوی كارشناسی ارشد

گام بلندی در رشد مقاطع تحصیلات تكمیلی برداشته است .


قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در شهر سمنان ، تنها یک مرکز آموزش عالی کوچک و محدود تحت عنوان « مدرسه عالی تکنولوژی سمنان » وجود داشت . این مدرسه عالی در سال 1353 به صورت هیأت امنایی و با زیربنایی حدود 5000 مترمربع در 7 رشته کاردانی با 580 نفر دانشجو فعالیت خود را آغاز کرده بود. فعالیت های آموزشی این مرکز ادامه داشت تا اینکه پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، تصمیم به توسعه فعالیت های آن گرفته شد . در این راستا با پذیرش دانشجو در دو رشته کارشناسی (الکترونیک و عمران) و با توسعه نسبی ، این مرکز در سال 1367 به « مجتمع آموزش عالی سمنان » تبدیل شد .

در سال 1372 با گسترش ملموس و چشمگیر فعالیت های این مجتمع از جمله افتتاح دانشکده های مهندسی ، تربیت دبیر و دامپزشکی ، مجتمع مذکور به « دانشگاه سمنان » ارتقا یافت که این دانشگاه با داشتن بیش از 600 هکتار فضا دارای 13 دانشکده و 2 آموزشکده و 5 گروه پژوهشی و یک پژوهشکده (مواد پیشرفته ) ، یک پارک علم و فناوری و با داشتن 200 عضو هیأت علمی ثابت که بیش از 80 درصد آنان استادیار به بالا می باشند دارای بیش از 10000 دانشجو در 20 رشته دکتری ، 55 رشته کارشناسی ارشد ،60 رشته کارشناسی و 2 رشته در مقطع کاردانی است . این دانشگاه همچنین دارای یک مرکز رشد واحدهای فناور است .

پردیس فنی
در سال 1386 با ایجاد دانشکده های مهندسی برق و کامپیوتر ، عمران و مهندسی شیمی ، نفت و گاز پردیس فنی دانشگاه سمنان شکل گرفت . در حال حاضر پردیس فنی دارای 4 دانشکده مهندسی (شامل گروههای مواد و مکانیک) - دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر - دانشکده مهندسی عمران - دانشکده مهندسی شیمی ، نفت و گاز می باشد . بالغ بر 3500 دانشجو در 14 رشته کارشناسی ، 17 رشته ارشد و 13 گرایش دکترا در آن مشغول به تحصیل می باشند و در مهرماه 1388 پذیرش دانشجو در 5 گرایش کارشناسی مجازی نیز انجام خواهد گرفت .

دانشکده مهندسی
در سال 1371 دانشکده مهندسی دانشگاه سمنان افتتاح گردید که در حال حاضر در پردیس فنی واقع و دارای 1447 نفر دانشجو در 6 رشته کارشناسی ، 5 رشته کارشناسی ارشد و 3 گرایش دکترا است .

دانشکده مهندسی عمران
در سال 1387 دانشکده مهندسی عمران دانشگاه سمنان افتتاح گردید که در حال حاضر در پردیس فنی واقع و دارای 648 نفر دانشجو در 1 رشته کارشناسی ، 5 رشته کارشناسی ارشد و 5 گرایش دکترا است .

دانشکده مهندسی شیمی ، نفت و گاز
در سال 1387 دانشکده مهندسی شیمی ، نفت و گاز دانشگاه سمنان افتتاح گردید که در حال حاضر در پردیس فنی واقع و دارای 504 نفر دانشجو در 3 رشته کارشناسی ، 3 رشته کارشناسی ارشد و 2 گرایش دکترا است .

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر
در سال 1387 دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان افتتاح گردید که در حال حاضر در پردیس فنی واقع و دارای 1086 نفر دانشجو در 7 رشته کارشناسی ، 5 رشته کارشناسی ارشد و 4 گرایش دکترا است .

دانشکده علوم پایه
در سال 1381 دانشکده علوم پایه دانشگاه سمنان افتتاح گردید که در حال حاضر در پردیس فنی واقع و دارای 1981 نفر دانشجو در 9 رشته کارشناسی ، 9 رشته کارشناسی ارشد و 3 گرایش دکترا است .

پردیس علوم انسانی
در سال 1376 دانشکده علوم انسانی که از قدیمی ترین دانشکده های دانشگاه جامع سمنان است فعالیت خود را آغاز نمود که در سال 1387 با ایجاد دانشکده مدیریت و اقتصاد و توسعه فیزیکی و علمی تبدیل به پردیس علوم انسانی گردید . هم اکنون پردیس علوم انسانی در محل پردیس شماره 1 دانشگاه واقع بوده و دارای 2 دانشکده علوم انسانی و دانشکده اقتصاد و مدیریت و با 2343 دانشجو در 12 رشته کارشناسی ، 18 گرایش ارشد و 2 گرایش دکترا فعالیت می نمایند .

دانشکده اقتصاد و مدیریت
در سال 1387 دانشکده علوم پایه دانشگاه سمنان افتتاح گردید که در حال حاضر در پردیس علوم انسانی واقع و دارای 1028 نفر دانشجو در 6 رشته کارشناسی ، یک رشته کارشناسی نیمه حضوری ، 14 رشته کارشناسی ارشد و 1 گرایش دکترا است .

دانشکده علوم انسانی
در سال 1376 دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان افتتاح گردید که در حال حاضر در پردیس علوم انسانی واقع و دارای 1890 نفر دانشجو در 6 رشته کارشناسی ، یک رشته کارشناسی نیمه حضوری ، 9 رشته کارشناسی ارشد و 1 گرایش دکترا است .

دانشکده هنر
در سال 1382 دانشکده هنر در پردیس شماره 2 دانشگاه فعالیت خود را آغاز نمود که در حال حاضر بالغ بر 528 دانشجو در 6 رشته کارشناسی و یک رشته کاردانی دارد .

دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی
در سال 1383 دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی در شهر مهدیشهر فعالیت خود را آغاز نمود که در حال حاضر بالغ بر 476 دانشجو در 3 گرایش کارشناسی و 4 گرایش کارشناسی ارشد در آن مشغول تحصیل می باشند .

دانشکده کویرشناسی
پیرو سفر اول هیأت محترم دولت به استان سمنان ، در سال 1386 دانشکده کویرشناسی که در حال حاضر در نوع خود جزء اولین دانشکده های موجود در کشور می باشد فعالیت خود را آغاز نمود و دارای بیش از 100 دانشجو در 2 مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد .

دانشکده گردشگری
پیرو سفر اول هیأت محترم دولت به استان سمنان ، در سال 1386 دانشکده گردشگری که در حال حاضر در نوع خود جزء اولین دانشکده های موجود در کشور می باشد افتتاح گردید و دارای بیش از 190 دانشجو در 2 مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد.

آموزشکده دامپزشکی
در سال 1370 فعالیت خود را در غالب آموزشکده دامپزشکی در شهر شهمیرزاد آغاز نموده و در حال حاضر با بیش از 200 دانشجو در 2 مقطع کارشناسی و کاردانی مشغول فعالیت است .

دانشکده دامپزشکی و دامپروری
با اخذ موافقت پذیرش دانشجو در دوره دکترای حرفه ای از دفتر گسترش وزارت علوم ، این دانشکده از سال 88 فعالیت رسمی خود را در دوره دکترا نیز آغاز نموده است و در حال حاضر با بیش از 50 دانشجو در 2 مقطع دکتری حرفه ای و کارشناسی ارشد مشغول فعالیت است.

پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان
تأسیس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان از جمله مصوبات هیأت دولت در سفرهای استانی به استان سمنان در سال 1386 بوده است که ساختار اصلی پارک شامل :

الف) مرکز رشد واحدهای فناور
ب ) مرکز کارآفرینی
ج ) دفتر ارتباط با صنعت
د ) دفتر مالکیت معنوی و انتقال فناوری
ﻫ ) مرکز مطالعات توسعه ایده و آینده پژوهی است .

خوشبختانه با صدور مجوز موافقت اصولی این پارک از طرف معاونت فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، استان سمنان بعد از استان تهران دومین استان است که دارای دو پارک علم و فناوری می باشد .

مرکز رشد واحدهای فناور در دانشگاه سمنان این مرکز از اواخر سال 1386 شروع به فعالیت نموده و چندین هسته فناور و مؤسسات در مراحل پیش رشد و رشد در این مرکز مستقر گریده اند که تسهیل در انتقال فناوری و حمایت از تجاری سازی تحقیقات و تحقق ارتباط بخشهای تولیدی و خدماتی و کاهش ریسک موسسات نو بنیاد با کمک جذب سرمایه های اولیه و مشاوره های لازم از اهداف آن است . در حال حاضر واحد اداری این مرکز در پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان و واحدهای فناور این مرکز در پردیس شماره 3 دانشگاه مستقر هستند .

منبع :semnan-mechanic

آشنایی بیشتر با دانشگاه :

گالری عکس دانشگاه سمنان 

سایت دانشگاه سمنان

پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان