حسین اتحادی یکشنبه 22 شهریور 1394 01:18 ق.ظ نظرات ()

Caption چیست و نحوه درج Caption در ورد

رای شماره‌گذاری اتوماتیک جداول، شکلها و ... می‌توانید از این امکان ورد استفاده کنید. کادر Caption در شکل زیر نشان داده شده است:


به طور خلاصه، مراحل درج یک Caption ساده برای شکلهای موجود در یک فایل را توضیح می‌دهیم:

1- شکل موردنظر خود را درج کنید.

2- آن را سلکت کنید و راست کلیک کنید و گزینه Caption یا Insert Caption را انتخاب کنید.

3- اگر در منوی روبروی Label یعنی قسمت (2) عبارت «شکل» موجود است، آن را انتخاب کنید در غیر این صورت دکمه New label را فشار دهید و در کادر باز شده، عبارت «شکل» را تایپ کنید. با تأیید کردن این کادر، عبارت «شکل» به منوی روبروی Label (قسمت 2) اضافه می‌شود. آن را انتخاب کنید.

4- اگر می‌خواهید توضیح شکل در بالای شکل قرار بگیرد عبارت Above selected item و در غیر این صورت Below selected item را از قسمت (3) یعنی Position انتخاب کنید.

5- ادامه توضیحات مربوط به شکل را می‌توانید در قسمت (1) یعنی Caption در بالای همین کادر تایپ کنید و سپس دکمه Ok را فشار دهید.

 

برای آشنایی بیشتر با گزینه‌های موجود در این کادر ادامه مطلب را مطالعه کنید.

درج شماره فصل (Chapter number) به صورت اتوماتیک در فایل ورد

اگر می‌خواهید شماره فصل به صورت اتوماتیک در فایل ورد درج شود، مثلاً شماره صفحات به صورت 1-3 یا 2-II و ... ظاهر شوند، یا شماره جداول و شماره شکلهایتان علاوه بر شماره مسلسل دارای شماره فصل هم باشند، در زیر با ذکر مثالی مراحل آن توضیح داده می‌شود:

1- اگر در صفحه اول فصل دارید: «فصل اول: کلیات» علاوه بر این عبارت می‌بایست عبارت زیر را بنویسید:

کلیات

با فشار کلیدهای ترکیبی Alt+Ctrl+Shift+S لیستی از استایلها در سمت راست صفحه شما ظاهر می‌شوند. در حالی مکان‌نما روی عبارت کلیات قرار دارد بر روی یکی از استایل‌های Heading (مثلاً Heading3) را کلیک کنید.

سپس از Numbering فرمت شماره‌گذاری فصلهایتان را انتخاب کنید. مثلاً 1،2،3 و ... و یا I, II, III, …

بنابراین عبارت کلیات به یکی از دو حالت تبدیل می‌شود:

1. کلیات

I. کلیات

از همان کادر سمت راست، بر روی استایل Heading3 کلیک راست کنید و گزینه update to match selection را انتخاب کنید. با این کار در پیش نمایش استایل Heading3 می‌بایست عدد 1 یا I را مشاهده کنید. یعنی نوشته شده باشد « 1. Heading 3 » یا « I. Heading 3»

برای سایر فصلها هم این کار را تکرار کنید و همه را با یک استایل (در اینجا Heading3) تنظیم کنید. اگر نمی‌خواهید این عبارت در صفحه اول فصلها نمایش داده شود، می‌توانید در پایان رنگ آن را همرنگ کاغذتان (معمولاً سفید) کنید تا به صورت نامرئی دربیاید و سپس بر روی heading3 راست کلیک کنید و گزینه update to match selection را انتخاب کنید تا تمامی این استایلها به رنگ سفید درآیند. به هر حال، وجود این عبارتها برای تشخیص نرم‌افزار درباره شروع یک فصل جدید الزامی است. بنابراین هر جا که شما از استایل هدینگ 3 برای پاراگرافی استفاده کنید، نرم‌افزار آن را به مثابه شروع یک فصل جدید در نظر می‌گیرد.

2- در کادر Page numbers برای درج شماره صفحه یا کادر Captions برای درج شماره جداول، شکلها و ...  گزینه‌ای به نام Include chapter number وجود دارد که با روشن کردن تیک مربوط به آن منوی Chapters start with style فعال می‌شود که باید هدینگ مربوط به فصل (در اینجا Heading3) را انتخاب کنید.


مرجع دادن اتوماتیک در ورد

مرجع دهی اتوماتیک در نرم‌افزار ورد را با ذکر یک مثال توضیح می‌دهم.

فرض کنید شما متنی دارید که در آن از کتابهای بوستان و گلستان سعدی و حافظ استفاده کرده‌اید و می‌خواهید این کتابها را در فهرست منابع ذکر کنید.

از شماره‌گذاری اتوماتیک که در پست شماره گذاری اتوماتیک در ورد  توضیح داده شده است استفاده کرده و فهرست منابع را به شکل زیر تایپ کنید.

[1] بوستان سعدی

[2] گلستان سعدی

[3] دیوان غزلیات حافظ

دقت کنید که اعداد 1 ، 2 و 3 به صورت اتوماتیک تایپ شده‌اند. اکنون می‌خواهید شماره‌های این مراجع را در متنتان استفاده کنید، مثلاً

منت خدای را عزوجل که طاعتش موجب قربت است و به شکراندرش مزید نعمت [2]

تو بگریزی از پیش یک شعله خام     من استاده‌ام تا بسوزم تمام [1]

در دیر مغان یارم آمد قدحی در دست            مست از می و میخواران از نرگس مستش مست [3]

حال فرض کنید که استاد راهنما به شما می‌گوید که می‌بایست فهرست منابع را به ترتیب حروف الفبا مرتب کنید. با مرتب کردن فهرست منابع، شماره منابع تغییر می‌کنید و تغییر دادن آنها در متن هم کاری دشوار است. یا مثلاً بخواهید چند مرجع دیگر بین این مراجع اضافه کنید. اما اگر شماره‌های داخل متن را به صورت اتوماتیک به این شماره‌ها لینک داده باشید، به راحتی با هر تغییری که در فهرست منابع انجام دهید، اعداد داخل متن هم بالتبع تغییر خواهند کرد.

1- برای این کار، عبارت [1] (همراه با هر دو کروشه) را در فهرست منابع بلوک کنید.

2- Ctrl+shift+F5 را فشار دهید تا کادر بوکمارک باز شود.

3- یک اسم برای منبع اول انتخاب کنید. در انتخاب اسم دقت کنید که شماره منبع را به عنوان اسم انتخاب نکنید چون ممکن است در آینده تغییر کند. اسم کتاب یا نویسنده یا هر دو برای اسم بوکمارک مناسب است. مثلاً برای منبع اول بوستان را انتخاب کنید و در کادری که باز شده تایپ کنید «بوستان».

4- عبارت [2] را بلوک کنید و مانند مراحل بالا آن را به نام «گلستان» بوکمارک کنید.

5- عبارت [3] را بلوک کنید و مانند مراحل بالا آن را به نام «حافظ» بوکمارک کنید.

6- حالا مکان‌نما را در جایی از متن که می‌خواهید عبارت [1] ذکر شود، قرار دهید.

7- با فشار دادن کلیدهای Alt+I و F کادر فیلدها باز می‌شود.

8- در ستون سمت چپ عبارت Ref را پیدا کنید و بر روی آن کلیک کنید.

9- هر سه بوکمارک را در داخل این کادر مشاهده می‌کنید. بر روی «بوستان» کلیک کنید و OK کنید. خواهید دید که عبارت [1] در متنتان ظاهر می‌شود.

10- درباره منابع دیگر هم مراحل شش تا نه را تکرار نمایید.

حالا اگر در فهرست منابع جای مراجع 2 و 3 را با هم عوض کنید، با فشار دادن کلیدهای Ctrl+A و سپس کلید F9 همه اعداد چه در داخل متن و چه در فهرست منابع، آپدیت می‌شوند.

می‌توانید فایل نمونه را از اینجا دانلود نمایید.

ترفندها و کلیدهای میانبر برای استفاده از فیلدها در word

درج کردن یک فیلد: Alt+I و F

برای درج یک فیلد ابتدا کلید ترکیبی Alt+I را فشار دهید و سپس کلید F را بزنید. کادر Fields نمایش داده خواهد شد که می‌توانید از آن فیلد موردنظرتان را درج کنید. درباره فیلدهای مختلف موجود در این کادر به تدریج در همین وبلاگ توضیح داده خواهد شد.

update یا refresh کردن فیلدها: کلید F9

با انتخاب (سلکت) کردن یک یا چند فیلد و فشار دادن کلید F9 فیلدهای انتخاب شده آپدیت می‌شوند.

نمایش دادن یا پنهان کردن کد فیلدها: Shift+F9

با انتخاب کردن یک یا چند فیلد و فشار دادن کلید ترکیبی Shift+F9 کد مربوط به فیلدهای انتخاب شده نمایش داده می‌شود و با فشار دادن مجدد Shift+F9 کدها پنهان می‌شوند. درباره فیلدهای تودرتو این کلید فقط کد فیلد بیرونی را نمایش خواهد داد.

نمایش دادن یا پنهان کردن کد همه فیلدها: Alt+F9

با کلید ترکیبی Alt+F9 کد همه فیلدهای موجود در فایل نمایش داده می‌شود و با فشار دادن مجدد این کلید، کدها پنهان می‌شوند. از این کلید می‌توانید جهت پیدا کردن فیلدها هم استفاده کنید. همچنین استفاده از این کلید برای ویرایش فیلدها بسیار کاربرد دارد. با استفاده از این کلید برخلاف کلید Shift+F9 با آپدیت کردن فیلدها همچنان کد فیلد نمایش داده می‌شود.

ایجاد یک فیلد خالی: Ctrl+F9

ایجاد یک فیلد خالی با تایپ ساده علامتهای {} امکان‌پذیر نیست. برای ایجاد یک فیلد خالی از کلید ترکیبی Ctrl+F9 استفاده کنید.

تبدیل فیلد به متن ساده : Ctrl+Shift+F9 یا Ctrl+F6

با استفاده از این کلیدها، فیلدها به متن ساده تبدیل می‌شوند و کدهای آنها پاک می‌شود. برای استفاده از این کلیدها باید مطمئن باشید زیرا فیلدها از حالت اتوماتیک و آپدیت شدن خارج شده و به متن ساده تبدیل می‌شوند. مثلاً اگر یک فهرست اتوماتیک را انتخاب کنید و کلید Ctrl+F6 را بزنید، از حالت فهرست اتوماتیک خارج شده و به متن ساده‌ای تبدیل می‌شود که شماره صفحات آن هم به هیچ وجه آپدیت نمی‌شوند. از این کلیدها می‌توانید برای انتقال بدون تغییر فیلدها به جاهای دیگر یا فایلهای دیگر استفاده کنید.

رفتن به فیلد بعدی: F11

رفتن به فیلد قبلی: Shift + F11

قفل کردن فیلد: Ctrl+F11 یا Ctrl+3

برای جلوگیری از آپدیت شدن اتوماتیک یا آپدیت کردن دستی فیلدها ، آنها را انتخاب (سلکت) کنید و سپس کلید ترکیبی Ctrl+F11 یا Ctrl+3 را فشار دهید.

این ترفند برای انتقال فهرست اتوماتیک یک فایل به فایل دیگر نیز کاربرد دارد ولی برای این کار بهتر است از تبدیل به متن کردن فیلد که در بالا توضیح داده ‌شد، استفاده کنید.

باز کردن قفل یا Unlock کردن فیلدها : Ctrl+Shift+F11 یا Ctrl+4

با استفاده از این کلیدها می‌توانید فیلدهایی را که قفل کرده‌اید و از آپدیت شدن آنها جلوگیری کرده‌اید، به حالت عادی برگردانید و بتوانید آنها را به صورت دستی یا اتوماتیک آپدیت کنید.

درج فیلد تاریخ: Alt+Shift+D

با استفاده از این کلیدها، تاریخ روز درج خواهد شد و با آپدیت کردن این فیلد، تاریخ آن به تاریخ روز تبدیل خواهد شد.